Siedliska Parafia NPNMP w Miłkowice

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

(dawniej kaplica Świętego Bonifacego)

Nazwa miejscowości Siedliska (niem. Siegendorf) wywodzi się od zniekształconego niemieckiego zapisu fonetycznego nazwy pierwotnej, której pochodzenie oznacza miejsce zamieszkania, zasiedzenia - siedziby, gniazda. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się już w 1356 roku. Pierwszym jej właścicielem był Hans Christian von Kölichen und Rischtern auf Siegendorff, Nieder-Rischter und Schmerbach, który z dóbr w Siedliskach i Schmerbach utworzył „fidei commissum Familiae” pozostający we władaniu rodziny von Kölichen. Pod koniec XVIII stulecia miejscowość została podzielona na dwie części: „wiejską” stanowiącą fideikomis rodziny von Köhlichen oraz „kościelną” (der siegendorfer Kirchteil).

Obecny kościół filialny pod wezwaneim Podwyższenia Krzyża Świętego w Siedliskach został zbudowany w 1928 roku dla miejscowej społeczności katolickiej, jako kaplica mszalna pw. Świętego Bonifacego. Świątynia wraz z otaczającym ją cmentarzem zlokalizowana jest na we wschodnim krańcu miejscowości. Jest to prosta konstrukcyjnie budowla salowa wzniesiona na rzucie prostokąta bez wyodrębnionego prezbiterium. Dachy świątyni są dwuspadowe, kryte dachówką ceramiczną. Nad głównym wejściem do kościoła znajduje niewielka ażurowa sygnaturka, w której umieszczony jest świątynny dzwon. Otwory okienne oraz głównego wejścia są o wykroju pełnym (półkoliste).